TÜRKÇE / DEUTSCH

Şimşek: Avusturya'da, Türkiye kökenliler yeterince tanınmiyor
Yazar Şimşek, sürekli gündemde tutulan Türkiye kökenli toplumun, Avusturyalı “yerliler” ve diğer göçmen topluluklar tarafından yeterince ve doğru bir temelde tanınıp bilinmediği görüşünde.

Hallac Medien – Türkiye’den Avusturya’ya işçi göçü sonucu oluşmuş, Avusturya’daki Türkiye kökenli toplumun ilk 50 yılını ayrıntılı bir şekilde araştırıp kitap haline getieren yazar Hüseyin A. Şimşek, 22 Kasım Perşembe günü, Viyana’nın köklü kültür merkezlerinden Amerlinghaus’da bir sunum yapacak. Saat 19:00-21:00 arasında gerçekleşecek olan sunumun başlığı, “Avusturya’daki Türkiye kökenli toplum yeterince biliniyor mu?” sorusundan oluşuyor. Almanca yapılacak sunumda, Avusturya devlet televizyon kanalı ORF’te çalışan gazeteci Serdar Erdost, moderatör ve sunumu kolaylaştırıcı olarak Şimşek’e eşlik edecek.

Yazar Şimşek, Avusturya’da sürekli gündemde tutulan Türkiye kökenli toplumun, Avusturyalı “yerliler” ve diğer göçmen topluluklar tarafından yeterince ve doğru bir temelde tanınıp bilinmediğini ifade ediyor. Bu durum, hem var olan sorunların çözümünü engelliyor, hem de yeni gerilimler, çatışmalar üretiyor. Tarafların, aynayı kendine tutma, özeleştiri yapma konusunda da üstüne düşeni yapmadıklarını vurgulayan Şimşek, “toptancılık ve klişelerle kim kime dum duma bir didişme içinde” olunduğu görüşünde.

Yazarın söz konusu çalışmasının Türkçesi, 2014 yılında Belge Yayınları tarafından "Türkiye'den Avusturya'ya Göçün 50 Yılı"; Almancası ise 2017 yılında Almanya’da faaliyette olan ve Viyana’da da şubesi bulunan LIT Verlag tarafından "50 Jahre Migration aus der Türkei nach Österreich" adıyla yayınlanmıştı. Yazar Hüseyin A. Şimşek’in bugüne kadar yayınlanan roman, şiir ve araştırma kitaplarının sayısı 11’i bulmuş durumda. 1998’den beri Avusturya’da yaşayan yazar, çokdilli internet-gazetesi www.toterwinkel.at’nin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

……………………………………………………………….
22 Kasım 2018, Perşembe
Saat: 19:00

Kulturzentrum im Amerlinghaus
Stiftgasse 8, 1070 Wien
Tel.: 01 523 64 75
KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at