TÜRKÇE / DEUTSCH

Soldan sağa: Hüseyin Şimşek, Ona Chiara Breuss ve Dieter Mutschler.

Viyana bir nehirle İstanbul’a akar!
İki şehir, bir şair! Bir şairden, iki ayrı şehir üzerine, bazen ayrı tellerden çalan bazen çakışan bir dizi şiir! Şairlerin yaşadıkları şehirlere bakışı, algılayışı ve tanımlayışı şiirlere dökülünce, nasıl da binbir imgenin kanatlanıverdiğine tanık olunacak bir etkinlik bu. Her yanından denize açılan İstanbul’un bütün yolları nasıl şiire çıkar? Ya da, Viyana bir nehirle bir şiire nasıl akar? Etkinlik, bunlara benzer soruların yanıtını merak edenler için!

Hallac Medien – “En güzel yazarayak ölünür” adlı şiir kitabı Almanca olarak, 2009 yılı sonunda “Edition Hallac“ tarafından yayımlanan şair Hüseyin Şimşek, 2013 yılını bir dizi çokdilli şiir dinletisiyle kapatacak. Şimşek’e, gitarist Dieter Mutschler ve üflemeli çalgılarla Ona Chiara Breuss eşlik edecek. Dizi etkinliklerin kesinleşen ilk ikisi, Viyana’daki “Afro-Asiatische Institut in Wien (AFRO) ve “Station Wien”de gerçekleştirilecek. AFRO’daki etkinlik 8 Kasım, Station Wien’deki ise 13 Aralık Cuma akşamı yapılacak. Her iki etkinliğin de bütün organizasyonu adı geçen kurumlar tarafından üstleniliyor. Aynı etkinliğin hem Viyana’da, hem de başka kentlerdeki farklı kurum ve mekanlarda gerçekleştirilmesi çalışmaları ise sürüyor.

Etkinlikte, Hüseyin Şimşek’in çoğunluğu kitap olarak yayımlanmış İstanbul ve Viyana konulu şiirleri; Almanca, Türkçe ve Kırmancki seslendirilecek. Yanı sıra, programda seslendirilen şiirlerin sayısı veya uzunluğuyla dengelenmiş olarak, içinde “İstanbul” geçen şarkı ve türküler de çalınıp söylenecek. Etkinliğin bu müzik bölümü Vedat Türkali, Nazım Hitmet’in bestelenmiş şiirlerini, anonim İstanbul şarkılarını ve Hüseyin Şimşek’in bestelenmiş iki şiirini kapsıyor. Şimşek’in Almanca yayımlanan “En güzel yazarayak ölünür - Schreibend stirbt man am Besten” adlı eserinde; “İstanbul kusar beni”, “Gitarcı kızla bir İstanbul hayali”, “Viyana bir nehirle bir şiire akar”, “Viyana’da tanıdık bir yabancı” gibi şiiler yer alıyor.

Anadili Kırmancki, ilk yazı dili Türkçe olan Hüseyin Şimşek’in bugüne kadar toplam dokuz kitabı yayımlanmış bulunuyor. Bunların dördü roman, üçü şiir, ikisi araştırma-inceleme türünden eserler. Almanca olarak, “En güzel yazarayak ölünür” adlı kitabının yanı sıra, şiirleri “heim.at” ve “Neue Österreichische Lyrik” gibi antolojilerde de yer aldı. Etkinliklere katılım ücretsizdir. (info@hallac.org)

...........................................................
Viyana bir nehirle İstanbul’a akar!
8 Kasım 2013 Cuma, saat: 19:00
AFRO, Türkenstraße 3, 1090 Wien
İnfo Tel.: 0664 6217058

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at