TÜRKÇE / DEUTSCH

Avusturya Kürt toplumunun oluşumu ve kurumlaşma tarihi
Yazar Hüseyin Şimşek, 29 Mart Pazar günü saat 13:00-15:00 arasında, “Viyana 11. Kürt Kitap Fuarı” kapsamında “Avusturya Kürt toplumunun oluşumu ve kurumlaşma tarihi” başlıklı bir konferans verecek. Avusturya Kürt toplumu ve kurumlarının, a’dan z’ye irdeleneceği bir etkinlik!

Hallac Medien – Yazar Hüseyin Şimşek, Türkçesi İstanbul’daki Belge Yayınları tarafından Eylül 2014 içinde yayımlanan “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitabının içeriğinden yola çıkarak, Avusturya’daki demokratik kitle kurumlarıyla farklı başlıklar altında konferans ve kitap tanıtım etkinliklerini sürdürüyor. Mart ayı içinde de ilki etkinlik yapılacak. İlk etkinlik, 27 Mart Cuma günü saat 18:30’da AFRO’da, “Misafir işçilerden yeni azınlıklara” adıyla gerçekleşecek. İkinci etkinlik ise, “Viyana 11. Kürt Kitap Fuarı” kapsamında, 29 Mart Pazar günü saat 13:00-15:00 arasında yapılacak olan “Avusturya Kürt toplumunun oluşumu ve kurumlaşma tarihi” başlıklı konferans.

Şimşek, “Avusturya Kürt toplumunun oluşumu ve kurumlaşma tarihi” başlıklı konferansta; Avusturya’da 1964’ten 2014’e kadar Kürt bir nüfusun oluşumunu ve kurumlaşma tarihini anlatacak. Kurulmuş (kapanmış ve faaliyette olan) Kürt dernekleri, federasyonları tek tek mercek altına alınacak. İlk Kürt topluluklar ne zaman, nasıl ve nerelerden geldi Avusturya’ya? 50 yıllık göç sürecinde, Avusturya Kürt toplumu hangi aşamalardan geçip, ne tür dönüşümler yaşadı? Kürtler, bu ülkedeki ilk derneklerini, ilk federasyonlarını ne zaman kurdular? Günümüzde kaç dernek ve üst kuruma sahipler? Avusturya Kürt toplumu ve kurumlarının, a’dan z’ye irdeleneceği bir etkinlik!

.....................................................................................

Konferans: Avusturya Kürt Toplumu ve Kurumları

29 Mart 2015, Pazar

Saat: 13:00-15:00


VHS Favoriten

Arthaberplatz 18, 1100 Wien

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at