Şimşek’in romanının Almanca-Türkçe baskısı tanıtıldı!

Gazte Virgül – Viyana’nın Neubau Belediyesi’nde bulunan Café Berfin’de, 6 Aralık akşamı yazar Hüseyin A. Şimşek‘in Almanca’da ilk, Türkçe’de ikinci baskısı Ütopya Yayınları (Ankara) tarafından yapılan “Kızılötesi Rengini İsteyen Kız“ (Das Mädchen wollte ihre Infrarotfarbe) adlı romanı için bir tanıtım etkinliği yapıldı. Saat 19:15’te başlayan etkinliğe, yazar Şimşek’in yanı sıra, romanın Almanca nüshasını yayımlayan ve merkezi Tirol-Landeck’de bulunan EYE Literaturverlag’ın sahibi Gerald K. Nitsche de katıldı. Etkinlik, Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilli gerçekleştirildi.

Gerald K. Nitsche, başında bulunduğu yayınevinin yazarları arasına kattığı Hüseyin A. Şimşek‘i kısaca tanıtmakla başlattı etkinliği. Kısaca, Şimşek’le nasıl tanıştıklarını da anlatan Nitsche, bu tanışmışlığın 2000’li yılların başlarına kadar uzandığını ifade etti ve şu bilgileri aktardı:

“2004 yılında yayımladığımız ve 38 Türkiye kökenli göçmen şaire yer verdiğimiz ‘heim.at’ adlı antolojide, Hüseyin A. Şimşek‘in şiirleri de Almanca ve Türkçe yer aldı. Bu, ilk birlikte çalışmamız oldu. Daha sonra, Augustin Blazovic ile birlikte 1990 yılında ‘Avusturya Şiiri – ve Tek Almanca Sözcük Yok: Azınlıkların Çağdaş Şiiri’ alı bir antoloji hazırladım. Bu antoloji, Haymon Yayınevi tarafından basılan yayınlandı. Şimşek’in şiirleri, bu ikinci antolojide Almanca ve Zazaca yayınlandı. İki antolojiden sonra, Şimşek’in Almanca’daki ilk romanını da EYE Yayınevi olarak biz yayınladık.”

Daha sonra, yazar Şimşek romanın Türkçe, yayıncı Nitsche ise Almanca nüshasından birer bölüm okudular. Şimşek’in İstanbul ve Viyana’yı anlatan iki ayrı şiirini Türkçe ve Almanca seslendirerek etkinliğin sunum bölümünü tamamladılar. Etkinlik, katılımcıların soruları çerçevesinde sohbet havasında devam etti. Yazar Şimşek, isteyen katılımcılara romanını iki dilde imzaladı.

Yazar Hüseyin A. Şimşek, genel olarak kitap çalışmaları ve tanıtımı yapılan ronamıyla ilgili virgul.at’ye şunları aktardı: “30 yıldır gazetecilik ve yazarlık yapıyorum. Bugüne kadar 11 kitabım yayınlandı. Dördü roman, üçü şiir olmak üzere, 7 tanesi edebiyat alanından. Yani ağır basan yanım, edebiyatçılık ve böyle devam edecek. Şu anda yayına hazırladığım bütün dosyalarım roman ve şiir dosyaları.”

www.virgul.at, 07-12-2018