Şimşek’in şiirleri, radyo programı “Kül Vakti”ndeydi

Hallac Medien / 7 Nisan 2020

gazeteoneri.at – Uzun yıllardan beridir mikrofon başında olan deneyimli radyo programcısı Deniz Özen-Başaran’ın güncel çalışmalarından biri, Ulusal Radyo’da her Cuma akşamı saat 22:00’de yayına giren “Kül Vakti” adlı şiir programı. Radyo programcılığına Edirne’de başlayan Başaran, İstanbul’da da birçok program, belgesel, reklam ve habere ses verdi bugüne kadar. 3 Nisan 2020 Cuma akşamı saat 22:00’de yayınlanan “Kül Vakti”nde, yazar ve şair Hüseyin A. Şimşek’in şiirleri seslendirildi.

https://archive.org/details/kulvaktihuseyinsimsek03.04.2020

Yaşam Radyo, Yön Radyo gibi alternatif medyada programlar yapan Başaran, televizyonda da haber spikeri ve program yapımcısı olarak çalıştı. Radyoda, “Denizin Dalgası” adlı kültür ve sanat programı uzun yıllar sürmüş, kendi kuşağında en çok dinlenenler arasına girmiştir. Daha sonra, yine kültür ve sanat alanında, Tele 1 kanalının izleyicilerini “Ayna“ adlı bir programla buluşturmuştur.

İstanbul Eczacılar Odası’nın internet radyosu, Radyo Havan’ı kurup yönetti. Bu radyo, Türkiye’nin ilk kurumsal oda radyosuydu. Deniz Özen-Başaran bu çalışmayı altı yıl boyunca 30’a yakın programcıyla birlikte gerçekleştirdi. Sürmekte olan iki programı var: Çocuklara yönelik “Deniz’in Masal Odası” adlı proramı Tele 1 televizyon kanalında, hafta içi her akşam saat 20:55’te ekrana geliyor. Her bölümde bir şairin dizelerinin şarkılarla harmanlandığı “Kül Vakti” adlı şiir programı ise her Cuma saat 22:00’de Ulusal Radyo’da yayınlanıyor.

“Kül Vakti” programında bugüne kadar şiirlerine yer verilen şairlerin bazıları şunlar: Atilla İlhan, Turgut Uyar, İlhan Berk, Ece Ayhan, Orhan Veli Kanık, Afşar Timuçin, Murathan Mungan, Hasan Hüseyin, Behçet Aysan, Can Yücel, Aragon, Sylvia Plath.