Hüseyin A. Şimşek, Didim Dernek’e konuk oluyor

Didim – Aydın’ın Didim ilçesinde faaliyette olan ‘Didim Dernek’ amacını dünyada, Türkiye’de ve Didim yöresindeki doğal, kültürel, tarihsel değerleri; ulusal ve evrensel değerleri, cumhuriyetin kazanımlarını tanıtmak, korumak ve geliştirmek olarak açıklayan bir sivil toplum kuruluşu. 

Dernek, sanat alanından etkinlikler de organize ediyor. Bu çerçevede gerçekleştirilecek etkinliklerden biri de 28 Mayıs Cumartesi günü Cafe Lina’da şair, yazar ve gazeteci Hüseyin A. Şimşek’in konuk olacağı söyleşi ve imza günü. Şimşek, FAM Yayınları’ndan yayımlanan ‘Askıda Hayatlar’ adılı yeni ve beşinci romanında; her şeyini geride bırakarak, dil bilmeden, oturum ve çalışma hakkı olmadan yurt dışına çıkıp yabancısı olduğu bir topluma katılmak zorunda kalanları anlatıyor. Roman aynı zamanda bir Viyana kenti anlatısı.

Şimşek’in yeni romanınıtanıtacağı, bölümler okuyup isteyen katılımcılar için kitaplarını imzalayacacağı etkinlikte, yazarla birlikteyanıtları aranacak başlıca sorular şunlar olacak: İlticacılıkta ilk adım neden ‘hayatı askıya almak’tır? Bir akademisyen ya da sanatçıya asıl ağır gelen neden ‘dilin gurbeti’ olur?

1998’den beridir Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan Şimşek’in, bugüne kadar (beşi roman, dördü şiir ve dördü araştırma olmak üzere) 13 kitabı yayımlanmış bulunuyor. Gazetecilik çalışmalarını 2019’dan beridir köşe yazarı olarak sonhaber.cr ve eskimiyen.com’da sürdüren yazarın kitaplarının bazıları Almanca okura da sunuldu. Etkinlikte, derneğin duyurusunda yer alan ifadeyle, “askıda şarkılar ve türküler” de olacak.

……………..
28 Mayıs (Cumartesi), saat: 16:00
Cafe Lina (Apollon Tapınağı karşısı)
Didim/Aydın

(Kaynak: sonhaber.ch)