Bir yazar, iki dil, iki roman

Viyana – Kendini bir kültürlerarası sanat laboratuvarı olarak tanımlayan ve 2007’den beridir Viyana’da faaliyette olan ‘Die Brunnenpassage’ adlı kurum tarafından 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat: 19:30’dan itibaren organize edilen iki dilli (Almanca & Türkçe) kitap tanıtımı ve okuma akşamının konuk yazarı Hüseyin A. Şimşek’ti. Etkinliğin moderasyonu ve Almanca okumalarını ise Hülya Turaç-Yılmaz üstlendi.

Moderatör Hülya Turaç-Yılmaz, katılımcıları selamlayıp etkinlik programının akışını açıkladıktan sonra, konuk yazar Şimşek’in biyografisini Almanca okudu. Ardından Hüseyin A. Şimşek, FAM Yayınları tarafından yeni yayımlanan ‘Askıda Hayatlar’ adlı romanını kısaca tanıtıp, farklı bölümlerinden Türkçe pasajlar okudu.

Etkinlikte Şimşek’in, Türkçesi Ütopya Yayınları (Kızılötesi Rengini Arayan Kız), Almancası ise EYE Verlag (Das Mädchen wollte ihre Infrarotfarbe) tarafından yayımlanan romanı da tanıtıldı. Bu romanın tanıtımı ve farklı bölümlerinden pasajların okunmasını, Hülya Turaç-Yılmaz Almanca gerçekleştirdi.

Tanıtım ve okumalar tamamlandıktan sonra, katılımcılarla sohbet ve soru-cevap etabına geçildi. Etkinlik bu bölümde de iki dilli olarak sürdürüldü ve tamamlandı. Yazar Hüseyin A. Şimşek, katılımcılar için hem tanıtımı yapılan hem de diğer roman ve şiir kitaplarını imzaladı.

(Hallac Medien)