Göç ve edebiyatçıları

Hallac Medien – Danimarka’nın Odense kentinde faaliyette olan ‘Odense Kadın Platformu’ Aarhus, Odense ve Ringsted kentlerinde, “Göç-Edebiyat İlişkisi ve Avrupa’da Göçmen Edebiyatçılar” başlığını taşıyan üç etkinlik organize etti. 21-24 Eylül arasında gerçekleşen etkinliklerin iki edebiyatçı konuğu vardı: Avusturya’dan Hüseyin A. Şimşek ve Türkiye’den Mecit Ünal.

21 Eylül: İlk etkinlik Aarsus’ta

Etkinliklerin ilki, 21 Eylül 2022 Çarşamba günü Aarsus kentinde yapıldı. Bu ilk etkinliğin ev sahipliğini Aarsus Erenler Derneği, moderatörlüğünü ise Fazıl Küçük Koç üstlendi. Yazarların sunumlarına geçilmeden önce, Odense Kadın Platformu’ndan Hatice Bektaş, kısa bir selamlama konuşması yapıp, konuk yazar ve şairlerden birer şiir okudu.

İlk etkinlik Aarhus’taydı.

Mecit Ünal, araya serpiştirdiği göç ezgileri eşliğinde, hem genel hem de Türkiye’deki iç göç dalgalarının şiiri, öyküyü, romanı nasıl etkilediğiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Hüseyin A. Şimşek ise 1998’den beridir kendisinin de içinde yer aldığı Avrupa’nın göçmen edebiyatçı kuşaklarını mercek altına aldı. Şimşek, göçmen edebiyatçıları üç kuşak halinde ve somut örnekler vererek anlattı.

23 Eylül: İkinci etkinlik Odense

Seri etkinliklerin ikincisi, 23 Eylül Cuma günü, organizatör kurum Odense Kadın Platformu’nun faaliyette olduğu Odense kentindeydi. Saat 18:30 – 21:30 arasında ‚Ejerslykkeskolen‘ adlı okulun salonunda gerçekleşen bu etkinliğin moderatörlüğünü Hatice Bektaş yaptı. Bektaş, konuklarını tanıtıp birer şiirlerini seslendirdikten sonra, sunumlarını yapmaları için mikrofonu Ünal ve Şimşek’e bıraktı.

24 Eylül: Üçüncü etkinlik Ringsted’de

Sıradaki ve son etkinlik 24 Eylül Cumartesi günü, Ringsted kentindeki Alevi Kültür Merkezi’nde, saat 18:00 – 21:00 arasında gerçekleştirildi. Bu final etkinlik Ringsted AKM Başkanı Turan Meriç’in bir selamlama ve açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Odense Kadın Platformu temsilcisi Hatice Bektaş konuk edebiyatçıları tanıttı ve her birinden birer şiir okudu.

Final etkinlik Ringsted’de gerçekleşti. Soldan sağa (üstte) Mecit Ünal, Hüseyin A. Şimşek; (altta) Ringsted AKM Başkanı Turan Meriç, Odense Kadın Platformu temsilcisi Hatice Bektaş.

Her üç etkinlikte de sunumlardan sonra, katılımcılar konuk sanatçılara sorular yöneltti, aldıkları kitapları imzalattılar.

(Fotoğraflar: Mahmut Bektaş, Fazıl Küçük Koç, Mecit Ünal)