“Kızılötesi Rengini İsteyen Kız“ romanı Almanca’da!

16.05.2018

Viyana – 1998’den beri Viyana’da yaşayan yazar Hüseyin A. Şimşek’in Almanca’da yayımlanan üçüncü kitabı bir roman oldu. Şimşek’in bugüne kadar yayımlanmış dört romanından biri ve çok yakında Ütopya Yayınevi tarafından yeni baskısı yapılacak olan Kızılötesi Rengini İsteyen Kız adlı bu romanı, Das Mädchen wollte ihre Infrarotfarbe adıyla Almanca’ya çevrildi. Çevirisini Jbid Hacobian’nın gerçekleştirdiği bu roman, merkezi Avusturya’nın Tirol eyaletinden bulunan EYE Literaturverlag tarafından okurlara sunuldu. Viyana Kültür Dairesi’nin Edebiyat Bölümü (Kulturabteilung der Stadt Wien, Literatur), romanı önemli oranda sübvanse etti.

“Yaşam tarzıma dokunma” çığlığının romanı!

Şimşek’in Kızılötesi Rengini İsteyen Kız adlı bu romanında, dini siyasallaştırarak hayatın her alanında egemen kılma sürecinin ilk ipuçlarını bulacaksınız. Elbette edebî çalışmanın roman dalındaki özgünlükleri çerçevesinde! Söz konusu sürecin başlangıç yılları, bir yatılı kız lisesinde yaşanan olaylarla ortaya konur. Bugün gelinen noktanın, yirmi beş-otuz yıl kadar önceki ve pek de önemsenmeyen ilk belirtileri, bir grup genç kız şahsında hikâye edilir.

Bir dinî inancın siyasallaştırılarak toplum ve birey yaşamının bütün hücrelerine zerk edilmesi, zamanında “küçük”, “ayrıntı”, “lokal” denilerek pek de önemsenmeyen uygulamalarla mümkün olmuştur. Bir yandan, vakti zamanında birlikte çıkılan o yollardaki evvel zaman “reis”lerini ve “cemaat ablaları”nı bulacaksınız bu romanda.

Öte yandan, yüksek öğrenim yapamadan evlendirileceği korkusuna kapılan, otoriter babayla çatışmak zorunda kalan, bütün bu sıkışmaları yatılı okul seçeneğiyle aşacağını uman, ama orada otoriter babaya rahmet okutacak “kamusal” ve “kollektif” bir otoriteyle karşı karşıya bırakılan Nurdemleri! Meğer, daha büyük bir “aile”ye katılmışlardır! Ki bu ailede birden fazla “baba”, sayısız “abla” vardır.

Türkiye’de, “siyasallaştırılmış bir dinî tarz”ın iktidara taşınmasının, geniş kesimler açısından da kabul edilemez noktaya taşındığı bir dönemde, “Taksim Gezi” başta olmaz üzere bir dizi eylem yaşanır oldu. Bu eylemlerde öne çıkan şiar, “yaşam tarzıma dokunma” idi. Bu şiarın, gerçekten bir değeri, bir önemi var mıdır? İşte bu romanda, bu ve daha birçok soru, bir yatılı kız okulunda 30 yıl kadar önce meydana gelmiş olaylar üzerinden karşılığını buluyor. Yani anlatılan; “90’lar Türkiyesi”nde, bir yatılı kız lisesinin duvarları arkasında yankılanan “yaşam tarzıma dokunma” çığlığının hikayesidir!

Kitabın Almanca baskısı, Avusturya’daki bütün kitapçılardan, direk yayınevinden (EYE Literaturverlag) ve Hallac Medien’den ısmarlanabilir.

…………………………………………………………………
Online Ismarlama: huseyin.simsek@gmx.at