Şiirlerle düzyazıların harmanlandığı bir antoloji | “Anima”

Hallac Medien – Viyana’da faaliyette olan Anima Kültür Derneği (Anima Incognita Kulturverein) yeni bir antoloji yayımladı: “Anima: İnsan ruhunda saklı, savunmasız ve yine de çok güçlü.” Antoloji, 16 şair ve yazarın eserlerini içeriyor: Gaby G. Blattl, Lidio M. Bustamante , Bernhard Heinrich, Sophia Benedict, Emma Klinger, Christine Korntner, Anton Marku, Christine Nyirady, Stoyanka Purlantova, Ingrid Schramm, Hüseyin A. Şimşek, Michael Stradal, Kurt F. Svatek, Hubert Thurnhofer, HM Magdalena Tschurlovits ve Peter Paul Wiplinger.

Anima Kültür Derneği Başkanı Diana Wiedra, sunum yazısında antoloji hakkında şunları ifade etti: “Atalarımızın, kuşları veya kelebekleri ruhun sembolleri olarak seçmeleri tesadüf değil: Onlar yerçekimine direnen varlıklardır. Anima Incognita Kültür Derneği’nin logosu olarak da bir kelebek seçildi. Bu aynı zamanda, ebedi maddi olmayan (maddi olmayan ebedi) hayatın kişileştirilmesini temsil ediyor ve dönüşümün en eski sembollerinden biri olarak duruyor. Kelebek anı yaşıyor. Aristoteles’e göre can, anima -en geniş anlamıyla- bitkiler dahil tüm canlı varlıkların özüdür…

“Ruhumuz; büyüme, hissetme ve düşünme yeteneğine sahip olduğu için kişiliğimizi, irademizi ve bilincimizi belirler. Ruh, sanatta ve edebiyatta da var. Bunlar ruhsuz ne hale gelir; boş şeyler ya da birer bilgisayar oyunu! Antolojimizde okuyucular, ruh konusunda Avusturya’da yaşayan yazarların ve şairlerin makalelerini, şiirlerini bulacaklar. İnsanın acısı, neşesi, hayal kırıklığı, yenilgisi ve aynı zamanda ruhumuzun bir parçası olan insan aklının başarıları…”

(Weitere Informationen: http://www.animaincognita.com)