Konferans: “Avrupa Alevi hareketinin oluşum süreci”

İstanbulAli Aba Vakfı CemEvi’nde, 3 Nisan 2022 Pazar günü, saat 14:00’te başlayacak olan “Avrupa Alevi hareketinin gelişim süreci” başlıklı bir konferans gerçekleştirilecektir. Konferansın konuğu, Viyana’dan gelecek olan gazeteci-yazar Hüseyin A. Şimşek. Şimşek’in, “Avrupa’da Alevi Hareketi ve Özgün Bir Halka: Avusturya Alevileri” başlığını taşıyan kapsamlı bir kitabı yayımlanmış bulunuyor. Bunun yanı sıra Alevilerle ilgili iki farklı seri belgesel gerçekleştirdi: “Avusturya Alevileri” (10 Bölüm) ve “Tercan Tuzlaçayı Alevileri” (27 Bölüm).

Konferansta öne çıkan başlıklar şunlar olacak: Alevilerin Avrupa’ya göçü, Avrupa’daki Alevi nüfusa güncel bir bakış ve Avrupa Alevilerinde kurumlaşma süreci. Gazeteci-yazar Şimşek, Avrupa’daki Alevi kurumlaşma sürecini ilk dernek, ilk federasyon, ilk cemevi ve ilk konfederasyon gibi tarihî uğraklar çerçevesinde ele alacak.

1987’de İstanbul’da gazeteciliğe başlayan Hüseyin A. Şimşek, 1998’e kadar çok sayıda haftalık haber-yorum dergisinde, günlük gazetelerde ve radyo kanallarında çalıştı. 1998’de Avusturya’nın başkenti Viyana’ya yerleşen Şimşek, gazetecilik mesleğini burada da (ofset gazete ve dergilerde, radyolarda, tv kanallarında) devam ettirdi. Halen serbest gazeteci olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar (beşi roman, dördü şiir ve dördü araştırma olmak üzere) 13 kitaba imza attı.

……………………………….
3 Nisan 2022, Pazar
Saat: 14.00

Ali Aba Vakfı CemEvi
Evliya Çelebi Mahallesi
Veysel Karani Sokak No: 14 Tuzla/İstanbul
www.aliabavakfi.org