Etkinlik serisi: Sürgünde Sanat ve Yılmaz Güney

Viyana – Sürgünde hayatını kaybedişinin 38. yıldönümünde sinema sanatçısı, yönetmen, yazar, siyasetçi Yılmaz Güney’le ilgili Avrupa’nın dört kentinde, geniş kapsamlı, zengin içerikli anma etkinlikleri yapılacak. 8-9 Eylül günleri Fransa’nın başkenti Paris’te; 17 Eylül günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da ve 18 Eylül günü Innsbruck’ta; 23-24 Eylül günleri İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleşecek olan “Sürgünde Sanat ve Yılmaz Güney” başlıklı bu etkinlikler dizisinin organizayonunu üç kurum üstleniyor: Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Vakfı, Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF) ve kültür ve sanat dergisi Sancı

17 Eylül Cumartesi günü Viyana’da

Avusturya’daki etkinliklerin ilki 17 Eylül Cumartesi günü başkent Viyana’daki ‘Veranstaltungszentrum Mariahilf’de ve “Sürgünde Sanat ve Yılmaz Güney” başlığıyla yapılacak. Saat 15:00 ila 22:00 arasında gerçekleşecek etkinlik organizasyonunun yereldeki sorumluluğunu, ADHF’nin üye kurumu Viyana Demokratik Haklar Derneği üstleniyor.

Viyana’daki etkinlik, Yılmaz Güney’in bir filminin gösterimiyle başlayacak ve Erdal Doğan’ın müzik dinletisiyle devam edecek. Moderatörlüğünü müzisyen Armağan Uludağ’ın yapacağı “Sürgünde Sanat” panelinin konuşmacıları Türkiye’den Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Fatoş Güney, Avusturya’dan gazeteci-yazar Hüseyin A. Şimşek ve Türkiye’den kültür sanat dergisi Sancı’dan bir temsilci. Viyana’daki etkinlik Haluk Tolga İlhan’nın konseriyle tamamlanmış olacak.

18 Eylül Cumartesi günü Innsbruck’ta

Avusturya’daki ikinci etkinlik 18 Eylül Pazar günü, Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck’ta Treibhaus’da düzenlenecek. Bu etkinlikteki film gösterimi ile içeriği de konuşmacıları da değişmeyecek panel Viyana’daki gibi olacak. Programın müzik bölümünde ise Kemal Dinç, bir dinleti sunacak. Saat 16:30’da başlayacak olan Innsbruck etkinliğinin yereldeki sorumluluğunu, ADHF’nin bu eyaletteki üye kurumu “Innsbruck Eğitim ve Kültür Evi” üstleniyor.

ADHF’nin çatısı altında uzun yıllardan beridir faaliyet gösteren Viyana Demokratik Haklar Derneği ile Innsbruck Eğitim ve Kültür Evi, bugüne kadar çok sayıda panel, sempozyum, konser, sinema ve dokümanter film gösterimi, okuma akşamı, sanatsal tanıtım, dil kursu gibi etkinlikler organize etti. (Kaynak: sonhaber.ch)

…………………………………………….

17 Eylül 2022, Cumartesi
Saat 15:00 – 22:00
Veranstaltungszentrum Mariahilf:
Königseggasse 10, 1060 Wien

18 Eylül 2022, Pazar
Saat 16:30’dan itibaren
Treibhaus:
Angerzellgasse 8, 6020 Innsbruck