Bir sanatçı neden intihar eder?

Meslek olarak gazeteciliğimin 34. yılını geride bırakıyorum. Türkiye’deyken hem yazılı basında, hem de radyo yayıncılığında çalıştım. İlk radyo proğramları deneyimimi 5 Eylül 1995 günü, Marmara Bölgesi’ne yayın yapan İstanbul-Esenler merkezli “Radyo Umut” (94,3) kanalında yaşadım. Hazırlayıp sunduğum bu konuklu ve haftalık proğramımın adı, “İnsan Atlası” idi. (Televizyon proğramlarına ise Ekim 2012’de Avusturya’da ve Yol Tv Temsilcisi olarak başlayacaktım.)

Proğramımın ilk bölümü, şair dostumuz Soysal Ekinci’nin 4 Eylül 1994 günü aramızdan ayrılışının birinci yılının bir sonraki gününe denk gelmişti. Bu yüzden ben de ilk proğramı hem Soysal Ekinci’yi anmaya ve anlatmaya, hem de sanatçı intiharları konusunda çerçeve bir irdeleme yapmaya ayırmaya karar vermiştim. Konuklarım ise Soysal’la ortak arkadaşımız olan şair ve yazarlar grubundan Mecit Ünal, Mustafa Köz ve Cafer Yıldırım’dı.

Yukarıda dinleyeceğiniz/dinleyeceğiniz kayıt, şair dostumuz Soysal Ekinci’yle ilgili ve yirmi beş yıllık bir arşiv belge konumunda. “Radyo Umut” sonraki bir yıl içinde (el değiştirip yeni bir isim alarak) yayınına son vermişti. Bu tür arşiv çalışmalara o kanal üzerinden ulaşmak olanaksız.

huseyin.simsek@gmx.at