Divit Dil ve Yazı Atölyesi

Viyana – Hallac Medya ve Kültür Derneği 29 Eylül 2020 gününden itibaren, „Divit Dil ve Yazı Atölyesi“ adıyla yeni bir çalışma başlattı. Çalışma yeni bir dil öğrenmek, konuştuğu ve yazdığı dildeki eksiklerini gidermek isteyenlere yönelik. Eylül ayından beridir süren kurs ve atölye tarzı çalışmalar, Türkçe ve Zazaca’yı kapsıyor. Bu kurs ve atölye çalışmalarının eğitmenliğini gazeteci-yazar Hüseyin A. Şimşek yapıyor.

Pandemi kısıtlamalarından dolayı Kasım ayından beridir çalışmalar çevrimiçi (online) eğitim tarzında devam ediyor.

„Türkçe Yazı Atölyesi“nde uygulamalı tarzda işlenen temel konular şöyle sırlanıyor: Temel imla kurallarına uygun, doğru ve güzel yazma; noktalama işaretlerinin gerekli oldukları kadar ve doğru kullanımı; cümle türlerinin temel bilgileri ve sıklıkla yanlış kullanılan bağlaçlar, sonekler, bitişik ve ayrı yazılması gereken birleşik sözcükler; başta paragraf ve alıntı yapma, diyalogları veriş seçenekleri olmak üzere, bir metni biçimlendirme; yazma uğraşında konu, biçim, üslûp, buluş, gözlem, plan.

„Zazaca Dil Kursu“ ise yeni başlayanlar için 12 Eylül 2020 günü başlatıldı ve Şubat 2021’de mevcut grup nezdinde tamamlanmış olacak. Yeni oluşacak grupla devam edecek.

 Yeni atölye ve kursların başlatılması için gerekli olan katılımcı sayısı en az 6 kişidir. Katılımcı sayısı, her çalışma grubu için en fazla 8 kişi olabiliyor.

Herkes illa ki bir şeyler yazıyor

Özellikle de sosyal medya ağlarının yaygınlaşması sayesinde, neredeyse herkes ve neredeyse her gün illa ki bir şeyler yazıyor. Yani, yazıyla ifade etmek, bireyi çok sık görünür kılan aynalardan biri artık. Herkesin bir şekilde yazılı ifade etme olanaklarına sahip olması elbette gerekli ve güzel bir gelişme. Ne var ki büyük bir çoğunluk, yazdığı dil hangisiyse onu eksik, yanlış ve dolayısıyla kötü kullanıyor. Oysa doğru ve şık yazmak, bugüne kadarkinden çok daha fazla önemsenmeli.


Ayrıntılı bilgi ve kayıt:
+43 0676 773 62 73
huseyin.simsek@gmx.at