Viyana’da, Divit Yazı Atölyesi

Viyana – Hallac Medya ve Kültür Derneği ile Amerlinghaus Kültür Merkezi, Viyana’da yeni bir Yazı Atölyesi – 2020’ atölyesi çalışması başlatıyor. Katılımcı sayısı beş kişiyi bulur bulmaz, Amerlinghaus Kültür Merkezi’nin dersliklerinde gerçekleşecek olan çalışmada uygulamalı tarzda işlenecek temel konular şöyle sırlanıyor: Temel imla kurallarına uygun, doğru ve güzel yazma; noktalama işaretlerinin gerekli oldukları kadar ve doğru kullanımı; cümle türlerinin temel bilgileri ve sıklıkla yanlış kullanılan bağlaçlar, sonekler, bitişik ve ayrı yazılması gereken birleşik sözcükler; başta paragraf ve alıntı yapma, diyalogları veriş seçenekleri olmak üzere, bir metni biçimlendirme; yazma uğraşında konu, biçim, üslûp, buluş, gözlem, plan.

 Gazeteci-yazar Hüseyin A. Şimşek’in yönetiminde başlayacak olan ‘Yazı Atölyesi – 2020’, 8 hafta (iki ay) sürecek. Her Salı günü, saat 18:30 – 20:30 arasında 45’er dakikadan iki çalışma yapılacak. Katılımcı sayısı en az 5, en fazla 8 kişi olacak. Yeterli kayıtlar gerçekleştiğinde çalışma hemen başlatılacak. Katılmak isteyenlerin kayıtlarını hemen yaptırmaları, başlama tarihinin kısa sürede kesinleştirilmesi için önemli. Katılım ücreti, kişi başına aylık 20 € olarak belirlenmiştir.

Herkes illa ki bir şeyler yazıyor

Özellikle de sosyal medya ağlarının yaygınlaşması sayesinde, neredeyse herkes ve neredeyse her gün illa ki bir şeyler yazıyor. Yani, yazıyla ifade etmek, bireyi çok sık görünür kılan aynalardan biri artık. Herkesin bir şekilde yazılı ifade etme olanaklarına sahip olması elbette gerekli ve güzel bir gelişme. Ne var ki büyük bir çoğunluk, yazdığı dil hangisiyse onu eksik, yanlış ve dolayısıyla kötü kullanıyor. Oysa doğru ve şık yazmak, bugüne kadarkinden çok daha fazla önemsenmeli. ‘Yazı Atölyesi – 2020’ de bu ihtiyaç dolayısıyla gündemde.


Her Salı, Saat 18,:30 – 20:30 arası
Amerlinghaus: Stiftgasse 8, 1070 Wien

Ayrıntılı bilgi ve kayıt:
+43 0676 773 62 73
huseyin.simsek@gmx.at

Haber kaynağı: http://gazeteoneri.at/viyanada-tuerkce-yazi-atoelyesi-2020/