TÜRKÇE / DEUTSCH

“Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı“ Almanca yayımlandı!
Yazar Hüseyin A. Şimşek’in Türkçe baskısı, 2014 yılında İstanbul’da ve Belge Yayınları arasında çıkan “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı“ adlı araştırma kitabı, LIT Verlag (Yayınevi) tarafından Almanca yayımlandı. LIT Verlag, merkezi Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya eyaletine bağlı Münster kentinde bulunan, ama beş ülke yedi şehirde şubeleri bulunan bir kuruluş.

www.hallac.org / 03.10.2017

Viyana – Yazar Hüseyin A. Şimşek’in sondan ikinci kitabı olan “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı“ adlı araştırma kitabı, LIT Verlag (Yayınevi) tarafından Almanca yayımlandı. Kitabın Türkçe baskısı, 2014 yılında İstanbul’da ve Belge Yayınları arasında çıkmıştı. Yazar Şimşek sunuş yazısında, bu kitabı ortaya çıkaran yoğun ve Avusturya çapında süren çalışmalarına 2007 başında başladığını vurguluyor. Ortaya çıkan ürün, 1964-2014 arasındaki süreciyle göç tarihinin a’dan z’ye bir kitapta toplanması, arşivlenmesi konumunda.

Kitabın Almancasını yayımlayan yayınevi LIT Verlag, merkezi Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya eyaletine bağlı Münster kentinde bulunan, ama beş ülke yedi şehirde şubeleri bulunan bir kuruluş. Almanya’nın Münster, Berlin ve Hamburg kentlerinin yanı sıra Avusturya’nın başkenti Viyana, İngiltere’nin başkenti Londra, İsviçre’nin Zürich und ABD’nin New York kentlerinde şube yayınevlerine sahip. 1980 yılında Wilhelm Hopf tarafından kurulan yayınevi sosyal ve beşeri bilimsel çalışmalar, araştırmalar yayınlıyor sadece.

Yazar-şair Hüseyin A. Şimşek’in ilk dili olan Türkçe’de bugüne kadar (dört roman, dört araştırma ve iki şiir olmak üzere) 10 kitabı yayımlanmış bulunuyor. 1998’den beri Avusturya’da yaşayan Şimşek’in Almanca çıkan ilk kitabı “Schreibend stirbt man am besten”(En Güzel Yazarayak Ölünür) adlı bir şiir dosyası olmuştu. "50  Jahre Migration aus der Türkei nach Österreich" (Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı), yazarın “ikinci vatan”ında ve yeni dili Almanca’da yayımlanan ikinci eseri oldu. Bu kişisel çalışmalarının yanı sıra, şiirleri Almanca, Türkçe ve Zazaca olmak üzere, Avusturya’da yayımlanan (heim.at-Burgaz 2007, Österreichische Lyrik und kein Word Deutsch-Haymon 2008 ve Wir, bewegende Steinen-PEN Austria-2017 gibi) üç ayrı antolojide yer aldı.


………………………………………………………………………
LIT Verlag Wien
Garnisongasse 1, 1090 Wien
Tel.: 01 4095661
wien@lit-verlag.at 
www.lit-verlag.at 

LIT Verlag Münster
Fresnostr. 2, D-48159 Münster
Tel.: +49 (0) 2 51 / 620 32 - 14
E-Mail: vertrieb@lit-verlag.de 

© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at