TÜRKÇE / DEUTSCH

Jazzclub Celeste’de, çokdilli ve müzikli şiir dinletisi!
SawdaZeru, üç kişiden oluşan bir grup: Şair Hüseyin Şimşek, gitarist Dieter Mutschler ve otantik flütçü Ona Chiara Breuss. Ekip, Şimşek’in Almanca, Zazaca, Türkçe şiirlerini; her bir etkinliğin konseptine uygun şarkılar, türküler ve enstrümental müzikler eşliğinde seslendiriyor. Müzikler de çokdilli: Almanca, Zazaca, Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Ermenice gibi.

Hallac Medien – Jazzclub Celeste, 13 Mart 2014 Perşembe günü, şiir ve müzik grubu SawdaZeru’nun (Yüreklerin Sedası) konuk olacağı, çokdilli ve müzikli şiir dinletisi organize ediyor. Etkinlik, 2013 yılı içinde Afro-Asiatischen-Institut ve Station Wien’de gerçekleştiği gibi, “Viyana bir nehirle İstanbul’a akar” adını taşıyor. Adı aynı kalsa da, bu üçüncü etkinlikte yeni şiirler, yeni şarkı ve türküler de yer alacak.

SawdaZeru, üç kişiden oluşan bir grup: Şair Hüseyin Şimşek, gitarist Dieter Mutschler ve otantik flütçü Ona Chiara Breuss. Ekip, Şimşek’in Almanca, Zazaca, Türkçe şiirlerini; her bir etkinliğin konseptine uygun şarkılar, türküler ve enstrümental müzikler eşliğinde seslendiriyor. Sadece şiirler değil, müzikler de çokdilli: Almanca, Zazaca, Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Ermenice gibi.

2009’da “Edition Hallac“ tarafından, “En Güzel Yazarayak Ölünür” (Schreibend stirbt man am Besten) adlı şiir kitabı Almanca olarak yayımlanan şair Hüseyin Şimşek, çokdilli ve müzikli şiir dinletilerini, farklı başlıklar altında 2010’dan beri belli aralıklarla sürdürüyor. Anadili Zazaki/Kırmancki, ilk yazı dili Türkçe olan Şimşek’in bugüne kadar dördü roman, üçü şiir, ikisi araştırma-inceleme olmak üzere, toplam dokuz kitabı yayımlandı. Almanca olarak, “En Güzel Yazarayak Ölünür” adlı kitabının yanı sıra, şiirleri “heim.at” ve “Neue Österreichische Lyrik” gibi antolojilerde yer aldı. (Giriş ücreti: 5 €)


……………………………………………
13 Mart 2014, Perşembe
Saaat: 21:00

CELESTE Jazzclub
Hamburgerstr. 18
1050 Wien

© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at