TÜRKÇE / DEUTSCH

Dinleti: Viyana bir nehirle İstanbul’a akar - II
Bu seri etkinliğin ilki, 8 Kasım günü, “Afro-Asiatische Institut in Wien”de (AAI) gerçekleştirildi. Çokdilli şiir ve müzik dinletisi şeklinde yapılan etkinlikte, Hüseyin Şimşek’e gitarist Dieter Mutschler ve otantik çalgılarla Ona Chiara Breuss eşlik etti. Aynı etkinlik, 13 Aralık 2013 Cuma akşamı, Station Wien’de organize ediliyor.

Hallac Medien – Almanca dilindeki ilk kitabı, “En güzel yazarayak ölünür” adıyla “Edition Hallac“ tarafından yayımlanan şair Hüseyin Şimşek, müzikli şiir dinletilerini sürdürüyor. Etkinlikler, “Viyana bir nehirle İstanbul’a akar” başlığı altında düzenleniyor. Bu seri etkinliğin ilki, 8 Kasım 2013 Cuma akşamı, Viyana’daki “Afro-Asiatische Institut in Wien”de (AAI) gerçekleştirildi. Çokdilli şiir ve müzik dinletisi şeklinde yapılan etkinlikte, Hüseyin Şimşek’e gitarist Dieter Mutschler ve otantik çalgılarla Ona Chiara Breuss eşlik etti. Aynı etkinlik, 13 Aralık 2013 Cuma akşamı, yine Viyana’daki Station Wien adlı kurum tarafından organize ediliyor.

Etkinlikte, Hüseyin Şimşek’in çoğunluğu kitap olarak yayımlanmış İstanbul ve Viyana konulu şiirleri; Almanca, Türkçe ve Kırmancki dillerinde seslendiriliyor. Şiirlerle dengelenmiş olarak, içinde “İstanbul”, “Tuna”, “Viyana” geçen şarkılar da çalınıp söyleniyor. Müzik bölümünde Hüseyin Şimşek’in bestelenmiş iki şiiri ve Ona Chiara Breuss’a ait bir şarkı da yer alıyor.

Anadili Kırmancki, ilk yazı dili Türkçe olan Şimşek’in bugüne kadar (dördü roman, üçü şiir, ikisi araştırma-inceleme olmak üzere) toplam dokuz kitabı yayımlanmış bulunuyor. Almanca olarak, “En güzel yazarayak ölünür” adlı kitabının yanı sıra, şiirleri “heim.at” ve “Neue Österreichische Lyrik” gibi antolojilerde de yer aldı. (Giriş ücretsizdir.)

............................................
13 Aralık 2013 Cuma
Saat: 19:00-21:00

STATION WIEN
Einsiedlerplatz 5, 1050 Wien

İnfo Tel.: 01/96 680 96

© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at