TÜRKÇE / DEUTSCH

Soldan sağa: Hüseyin Şimşek, Boran Suludere ve Burak Alacık.

ADA Linz’deki şiir akşamı yoğun ilgi gördü!
Güncel çalışmaları arasında tiyatro grubu, resim atölyesi, sinema akşamları, spor aktiviteleri, müzik ve şiir dinletileri yer alan ADA Linz, son olarak 12 Mart Cumartesi akşamı, “Diyarbakır kanadıkça İstanbul da boğulur” adlı bir şiir dinletisi organize etti. Dinletinin konuk şairi Hüseyin Şimşek’ti. Şimşek’e, Linzli genç müzisyenlerden Boran Suludere (gitar) ve Burak Alacık eşlik etti.

ADA Linz - Linz’de 2006 yılından beri faaliyette olan “ADA-Alternatif Dayanışma Merkezi”, çok yönlü kültür, sanat, sosyal organizasyonlar ve çalışmalar yürüten bir kurum. Güncel çalışmaları arasında tiyatro grubu, resim atölyesi, sinema akşamları, spor aktiviteleri (futbol takımı), müzik ve şiir dinletileri yer alıyor. Kurum bu çerçevede, 12 Mart Cumartesi günü saat 19:30-21:30 arasında, “Diyarbakır kanadıkça İstanbul da boğulur” adlı bir şiir dinletisi düzenledi. Dinletinin konuk şairi Hüseyin Şimşek’ti. Şimşek’e, Linzli genç müzisyenlerden Boran Suludere (gitar) ve Burak Alacık fon müzik yaparak eşlik etti

İki bölümden oluşan dinleti, ADA Linz yönetiminden Tuncay Tuncel’in selamlama ve açılış konuşmasıyla başladı. Tuncel, mevcut tiyatro, resim, sinema akşamları, spor aktiviteleri ve dinletilerle ilgili bilgi verdi; bu çalışmaların hem farklı alanlara yayılarak, hem aynı alanda yoğunlaşarak devam edeceğini ifade etti. Ardından, şair Şimşek ve müzisyenler Suludere ile Alacık’ı sahneye davet etti. Dinletiye geçmeden önce, “bu yıl gazetecilik ve yazarlık hayatımın 30. yılını geride bırakmış olacağım” diyerek, kısaca kendini tanıttı.

Dinletinin, yaklaşık 45 dakika süren ilk bölümünde; İstanbul’da geçen veya İstanbul’u anlatan şiirlerini okudu Şimşek. 15 dakika aradan sonra, ikinci bölüme geçildi. İkinci bölüm, İstanbul’dan ayrılışı dillendiren “Nereye gitsek doğduğumuz kenti sarınmak isteriz” şiiriyle başladı. Diyarbakır, Elazığ, Dersim, Erzincan, Bitlis, Bingöl, Kilis, Urfa kentlerine, kasabalarına, nehirlerina, dağlarına bir yolculuğun imgelendiği, betimlendiği şiirlerde devam etti. Son şiir, “Doğru telaffuzun bedeli bu kıyımlar” adını taşıyordu.

Şimşek, 30. Sanat Yılı’nda “çizilmiş” oldu

Dinleti tamamlandığında, şair Hüseyin Şimşek ve eşlik eden müzisyenler sahneden ayrılmasın istendi. ADA Linz’in bir sürprizi vardı. Kurumdaki resim atölyesini yöneten Tuncay Tuncel ve atölyenin “çiçeği burnunda” çizerlerinden Zeynel Suludere, Şimşek’in birer portresini çizmişlerdi. Tuncay Tuncel, kendi çizimi ve çerçevelenmiş karakalem portreyi Şimşek’e takdim ederken, şunları söyledi: “Biz bu kuruma emek verenleri, konuk olanları çizeceğiz artık. ADA-Alternatif Dayanışma Merkezi üyeleri adına, bu eşsiz geceyi bizlere yaşatan Hüseyin Şimşek'e, özenle çalışılmış bu portreyi hediye ediyoruz.” Şimşek’in buna verdiği cevap, “böyle 'çizilme'ye can kurban” olunca, etkinlik kahkahalar ve alkışlarla tamamlanmış oldu. Dinletide, çok sayıda gencin yer alması dikkat çekiciydi. Salon tamamen dolmuş ve çok sayıda insan dinletiyi ayakta izlemişti.

..............................................................
Kaynak: www.hallac.org, 15.3.2016

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at