TÜRKÇE / DEUTSCH

Fotograflar: Armağan ULUDAĞ

Şimsek: Doğduğumuz yeri sarınmak isteriz hep!
Viyana’da yaşayan şair Hüseyin Şimşek, “Diyarbakır kanadıkça İstanbul da boğulur” adlı şiir dinletisi serisinin dördüncüsünü, 23 Nisan Cumartesi günü Tirol’ün başkenti Innsbruck’ta yaptı. Bu dinletinin organizasyonunu, “Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu-ADHF”nin anılan eyaletteki üye derneği “Innsbruck Eğitim ve Kültürevi” üstlendi.

Hallac / Innsbruck – Viyana’da yaşayan şair Hüseyin Şimşek, -özellikle de son yıllarda- şiir diletilerinin önemli bir kesimini “dinletiler serisi” ya da “şiir turneleri” şeklinde gerçekleştiriyor. İlki, 8 Kasım 2013-3 Nisan 2014 tarihleri arasında, Viyana’nın farklı mekanlarında dört kez gerçekleştirilen “Viyana bir nehirle İstanbul’a akar” başlıklı dinletiler serisi oldu. İkinci şiir turnesi, “Viyana bir nehirle şiirlere akar” başlığıyla yapıldı. 19 Şubat 2016 günü Viyana’da start verilen üçüncü ve halen güncel olan şiir turnesi ise, “Diyarbakır kanadıkça İstanbul da boğulur” adını taşıyor. Bu son dinleti serisi, iki kez Viyana, birer kez de Linz ve Innsbruck kentlerinde sunuldu.

“Diyarbakır kanadıkça İstanbul da boğulur” adlı güncel dinleti serisinin sonuncusu, 23 Nisan 2016 Cumartesi günü, Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck’ta yapıldı. Bu dinletinin organizasyonunu, “Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu-ADHF”nin anılan eyaletteki üye derneği “Innsbruck Eğitim ve Kültürevi” üstlendi. Bugünkü ismiyle Ekim 2003’ten beri faaliyette olan bir kurum. Dinleti, derneğin çalışmalarını yürüttüğü mekanda, saat 19:00-21:00 arasında gerçekleşti ve 40-45 kadar kişi katılım sağladı. Bir selamlama konuşması yapan dernek başkanı Güler Yağız, kurumlarının kültürel ve eğitici etkinliklere ağırlık verdiğini belirtti. Yağız, yıllardan beridir düzenli olarak oyunlar sergileyen tiyatro grubunu, kitap tanıtımlarını, aralıklarla sürdürülen dil kurslarını sıraladı.  

Şair Hüseyin Şimşek, “Diyarbakır kanadıkça İstanbul da boğulur” adlı güncel dinleti serisinin her birini farklı müzisyenler eşliğinde sunageldi. Innsbruck’taki dinletide Şimşek’e, gitarist Ali Asker Öztaş ile genç bağlama sanatçısı Ersoy Doğan eşlik ettiler. Buradaki dinleti tek bölüm olarak, bir saatlik bir süre içinde gerçekleşti. Dinleti tamamlandıktan sonra, 15 dakikalık bir ara verildi. Ardından, “şiir forumu” tarzında bir sohbet yapıldı. Önce dinleyiciler sordu, şair Şimşek yanıtladı. Gelen sorulardan biri, “Nereye gitsek doğduğumuz yeri sarınmak isteriz” şiirine adını da veren bu dizenin ne anlama geldiğiyle ilgiliydi. Şimşek, soruyu yanıtlarken Edip Cansever’in “Herkes yaşadığı yere benzer” dizesine atıfta bulundu. Şimşek, “doğduğu toprakları gönüllü veya tercihen terk edenlerin bile ömür boyu gözleri arkadadır ve çok büyük bir kesimi öldüğünde doğduğu yerde gömülsün ister” dedi ve bunun farklı sebeplerini sıraladı.

Ardından konuk şair Hüseyin Şimşek, şiirle ilgili bir tartışmanın önünü açacak sorular yöneltti katılımcılara. Şiir üzerine bir sohbetle de yetinilmedi. Katılımcılar arasında yer alıp şiir de  yazan dört kişi, kendi şiirlerinden birer örnek sundu. Dinleti ve “şiir forumu”ndan sonra, Şimşek isteyenlere kitaplarını imzaladı. (info@hallac.org)
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at