TÜRKÇE / DEUTSCH

Aleviliğin resmîleşme süreci ve yaşanan sorunlar
Sunumda, Avusturya’dak dinî veya inanç azınlıklarının tanınma biçimleri; Alevilerin tanınma sürecinin belli başlı özellikleri; elde edilen iki farklı tanınma ve mahkemeler aşamasında bulunan üçüncü tanınma kanalının güncel durumu mercek altına alınacak.

Hallac Medien – Gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek, son kitabını “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı“ adıyla yayımlamıştı. Kitabın Türkçe versiyonu, Belge Yayınları tarafından okura sunuldu. Almanca yayınlama çabaları devam eden kitapta, Avusturya’da Aleviliğin resmen tanınması da önemli bir bölüm olarak yer alıyor.

Kitabın Türkçesinin yayınlanmasında Belge Yayınları ile korperasyona giderek önemli bir destek veren Hallac Medien- und Kulturzentrum (Hallac Medya ve Külür Merkezi), 2015 yılı içinde anılan kitapla ilgili iki adet de etkinlik organize etmeyi planladı. Viyana Kültür Dairesi (Wien Kultur- MA 7) maddi desteğiyle yapılan bu etkinliklerin ilki, 27 Mart 2015 günü AFRO’da ve “Misafir işçilerden yeni azınlıklar doğdu“ başlığıyla gerçekleştirildi. İkinci etkinlik ise, “Aleviliğin resmîleşme süreci ve yaşanan sorunlar“ başlığıyla 21 Mayıs 2015 Perşembe günü Amerlinghaus’da yapılacak.

Bu sunumda, Avusturya’dak dinî veya inanç azınlıklarının tanınma biçimleri; Alevilerin tanınma sürecinin belli başlı özellikleri; elde edilen iki farklı tanınma ve mahkemeler aşamasında bulunan üçüncü tanınma kanalının güncel durumu mercek altına alınacak. Tanınma başvuruları sürecinde ne tür sorunların yaşandığı, bu sorunların yol açtığı ayrılıklar ve bölünmeler de irdelenecektir. (Dil: Türkçe & Giriş ücretsizdir)

----------------------------------------

Don., 21. Mai 2015, 19:00 h

Amerlinghaus

Stiftgasse 8,1070 Wien 

Info Tel. 0676 773 62 73

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at