TÜRKÇE / DEUTSCH

Dünya Kitap Günü’nde çokdilli okuma etkinliği!
1995’ten beri, 23 Nisan günü, aynı zamanda ‘Dünya Kitap Günü’ olarak kutlanır. Kitapların, okuma etkinliklerinin, yazar ve şairlerin haklarının gümdemleştirilmek istendiği gün! Bu çerçevede, Viyana’da da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. “Wohnpartner-Team 14-15-16“ tarafından, Ottakring Belediyesi’nin Matteottiplatz’da organize edilen açıkhava okuma etkinliği gibi.

Hallac Medien – Dünya Kitap Günü, UNESCO’nun dünya çapındaki teşfikiyle, 1995 yılından beri her 23 Nisan’da kutlanır. Bu gün; kitapların, okuma etkinliklerinin, yazar ve şairlerin haklarının gümdemleştirilmek istendiği bir gün olsun istenir! Bu çerçevede, Viyana’da gerçekleştirilen bir dizi etkinlikten biri, Wiener Wohnen-Viyana Belediye Evleri Dairesi’nin yan kuruluşlarından Wohnpartner-Ev Partneri’nin 14, 15 ve 16. Bölgelerinden sorumlu timi tarafından organize edilen idi. Bu etkinlik, Ottakring Belediyesi’ndeki Matteottiplatz’da, yani açıkhavada gerçekleştirildi.

23 Nisan Perşembe günü, saat 16:00-17:00 arasında gerçekleşen etkinliğin sloganı, “Dünya Kitap Günü ve Matteottiplatz Kitap Kulübesi’nin 1. Yılı“ idi. Etkinlikte yazar ve şairlerden Ishraga Hamid, Ute Eisinger, Ludwig R. Fleischer ve Hüseyin Şimşek konuk edildi. Sanatçılar Almanca, Türkçe, İngilizce, Zazaca, Arapça gibi dillerden olmak üzere çokdilli şiirler, metinler okudular. Etkinlikten sonra, “Bir kitap bir çiçek – bir çiçek bir kitap" şiarını anımsatan “Wohnpartner-Team 14-15-16“ üyeleri, sanatçılara ve katılımcılara çiçek sundular. 

© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at