TÜRKÇE / DEUTSCH

Misafir işçilerden yeni azınlıklar doğdu!
Yazar Hüseyin Şimşek, kitabın tanıtımından sonra yapacağı sunumda; Avusturya’da bulunan eski ve yeni azınlıkları, bunların azınlık sayılma neden ve kıstasları, Türkiye kökenli olan etnik ve dinî azınlıkların oluşum sürecini aktaracak. Bu Türkiye kökenli azınlıkların resmen tanınmalarının hangi alanda ve nasıl gerçekleştiği de mercek altına alınacak.

Hallac Medien – Viyana'da 2000 yılından beri faaliyette olan Hallac Medien, Mart ve Nisan ayı içinde, ilki “kitap tanıtımı ve sunum”, diğeri “okuma akşamı” olmak üzere iki etkinlik düzenliyor. Moderatörlüğünü Dr. Zeynep Arslan’ın üstlendiği etkinlikleri konuğu ise gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek. Her iki etkinlik de Şimşek’in Eylül 2014’te yayımlanan “Türkiye’den Avusturya’ya göçün 50 Yılı” adlı yeni araştırma kitabı üzerine bina ediliyor. Kitap tanıtımı ve sunum tarzında yapılacak olan ilk etkinlik, 27 Mart 2015 Cuma akşamı saat 18:30-21:00 arasında, “Afro-Asiatisches Institut”nin (AAI) gösteri salonunda gerçekleştirilecek.

Yazar Şimşek, kitabın tanıtımından sonra yapacağı sunumda; Avusturya’da bulunan eski ve yeni azınlıkları, bunların azınlık sayılma neden ve kıstasları, Türkiye kökenli olan etnik ve dinî azınlıkların oluşum sürecini aktaracak. Bu Türkiye kökenli azınlıkların resmen tanınmalarının hangi alanda ve nasıl gerçekleştiği de mercek altına alınacak. Aynı ülkeden gelip Avusturya’da (etnik ve dinî temelde) ayrışan; farklı ülkelerden gelip Avusturya’da (yine etnik ve dinî temelde) bütünleşen insanların hikâyesi somut örnekler üzerinden irdelenecek. Etkınlık, 'Vıyana Kultur Dairesi" (Wien Kultur) tarafından destekleniyor. (info@hallac.org)

 

........................................................

Tarih: 27 Mart 2015 Cuma

Saat: 18:30

Yer: Türkenstr. 3, 1090 Wien

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at