TÜRKÇE / DEUTSCH

Şimşek, Viyana Literaturhaus’da yeni romanını anlatacak
Halen, “Öneri/Vorschlag” adlı gazetenin yayın yönetmenliğini sürdüren gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek, 10 Mart 2006 akşamı, saat 19:30’da Literaturhaus’da yapılacak olan edebiyat akşamında, son romanı “Bu Nasıl İstanbul” ile ilgili yazar Rıza Algül’ün sorularını yanıtlayacak.

Literaturhaus / Mart 2006

Viyana – Hüseyin Şimşek 2 Mayıs 1998 tarihinden beri Viyana’da yaşayan bir gazeteci-yazar. Şimşek, gazeteciliğe 1986 yılının sonbaharında İstanbul’da ve bir haftalık haber dergisinde (2000’e Doğru) başladı. İstanbul’daki gazetecilik hayatı 11 yıl kadar süren Hüseyin Şimşek çok sayıda aylık ve haftalık dergide, günlük gazetelerde yazdı; üç ayrı İstanbul radyosunda programlar hazırlayıp sundu; Peri Yayınları ve Alkım Yayıncılık olmak üzere iki yayınevinde editörlük, redaktörlük yaptı. Bu 11 bir yıllık zaman içinde, Hüseyin Şimşek’in 6 adet kitabı da yayımlandı. Üçü roman, biri şiir, ikisi araştırma olmak üzere.

Hüseyin Şimşek, 1998 tarihinde Viyana’ya yerleştikten sonra, yazarlık ve gazetecilik çalışmalarını ara vermeden burada da sürdürmeye çalıştı. 2000 yılının başından itibaren bir grup arkadaşıyla birlikte, “Öneri/Vorschlag” adlı aylık ve iki dilli gazeteyi çıkarmaya başladı. Viyana’da yaşarken, Türkiye’de yayımlanan ilk kitabı ise bir şiir dosyası oldu. “Yüzünüz Karşı Duvar” (Eure Gesichter sind wie Wände) adlı bu şiir kitabı, Tohum Yayınları arasında yer aldı. Geçen yıl ise, yani 2005 yılında, Şimşek yeni bir romanla Türkçe okurların karşısındaydı. “Bu Nasıl İstanbul” (Was ist das für ein İstanbul) adlı roman, Peri/Berceste Yayınları’nın ürünleri arasına girdi.

Halen, aylık “Öneri/Vorschlag” adlı gazetenin yayın yönetmenliğini sürdüren Hüseyin Şimşek, Viyana’da çok sayıda panele, konferansa, seminere, kitap fuarına, şiir ve müzik dinletisine, atölye çalışmasına katılmış, sosyal olarak da oldukça aktiv biri. 10 Mart 2006 akşamı, saat 19:30’da Literaturhaus’da yapılacak olan edebiyat akşamında, Hüseyin Şimşek, son romanı “Bu Nasıl İstanbul” ile ilgili yazar Rıza Algül’ün sorularını yanıtlayacak. Edebî söyleşiden sonra, aynı zamanda bir bağlama ve ses sanatçısı olan Rıza Algül, gitarist Roman Kaufmann’ın eşlik edeceği bir de müzik dinletisi sunacak.

(Kaynak: Literaturhaus Program Bülteni)

----------------------------------
Literaturhaus
Seidengasse 13, 1070 Wien

www.litereturhaus.at  

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at