TÜRKÇE / DEUTSCH

10 bölümlük belgesel: “Avusturyalı Aleviler”
İlk bölümde, Avusturya ve Avusturya’daki Aleviler’le ilgili genel bilgiler verildi, ardından (Viyana, Berndorf, St. Pölten, Wels, Linz, Innsbruck, Vorarlberg olmak üzere) üye dernekler ile Cenaze Fonu, son olarak da federasyon tanıtıldı. Yani, belgesel toplam 10 bölümden oluştu. Belgeselin her bir bölümü, 50-60 dakika uzunluğundaydı.

Hallac Medien

Viyana - ‘Hallac Medien und Kultur’un, Yol Medien AG ile partner kurum olarak imza attığı çalışmalardan bir diğeri, “Avusturyalı Aleviler” belgeseli idi. Hüseyin Şimşek, Yol Tv Avusturya Temsilcisi ve  ‘Hallac Medien und Kultur’ derneğinin Başkanı olarak, 2007 yılı baharında, Avusturya ABF ve üye Alevi kurumlarına bir öneri sundu. Alevi kurumların sponsorluğunda, bir ‘Avusturyalı Aleviler’ belgeseli hazırlamak ve Yol Tv’de yayımlamak. Şimşek’in bu önerisi, Haziran 2007 tarihinda Viyana’da yapılan Avusturya ABF Başkanlar Divan Toplantısı’nda gündeme alındı. Alınan ortak karar gereği, hem Avusturya ABF, hem de üye ve bağlı kurumlar, ‘Avusturyalı Aleviler’ belgeseline sponsor oldu.

İlk bölümde, Avusturya ve Avusturya’daki Aleviler’le ilgili genel bilgiler verildi, ardından (Viyana, Berndorf, St. Pölten, Wels, Linz, Innsbruck, Vorarlberg olmak üzere) üye dernekler ile Cenaze Fonu, son olarak da federasyon tanıtıldı. Yani, belgesel toplam 10 bölümden oluştu. Belgeselin her bir bölümü, 50-60 dakika uzunluğundaydı. Her bir programın sonunda, katkı sağlayan dernek ve kurumların, isimleri sıralandı. Her bir kuruma ait olan bölüm, arşivlemesi için DVD olarak hazırlanıp ilgili kuruma sunuldu.

Avusturya’da yaşayan Alevileri, bu ülkedeki Alevi örgütlenme sürecini ve faaliyette olan kurumları anlatıp tanıtmak için planlanan ‘Avusturyalı Aleviler’in ilk bölümü, Nisan 2008’de Yol Tv ekranlarına geldi. Son, yani 10. bölüm ise Ekim 2009’da gösterildi. ‘Avusturyalı Aleviler’ belgeselinin her bir bölümü, aynı hafta içinde en az iki kez yayımlandı. Kimi bölümler üç, kimi bölümler (yaz dönemine denk gelenler) beş kere tekrarlandı.

İlk bölümde, öncelikle Avusturya ile ilgili kısa ve temel bilgiler aktarıldı. Ardından ülkedeki Müslüman nüfusla ilgili temel bilgiler verildi. Son olarak, Avusturya’daki Aleviler’le ilgili genel bir tanıtım ve bilgilendirme yapıldı. Belgeselin ikinci bölümünden başlanarak, her bir eyaletteki, bazen aynı eyaletin farklı kentlerindeki Alevileri ve kurumları, tek tek ve ayrıntılı olarak ekranına getiridi. Kurumların ekrana geliş sıralaması şöyle gerçekleşti: Wels, Viyana, Berndorf, Vorarlberg, St. Pölten, Innsbruck, Linz, Cenaze Fonu ve Avusturya ABF.

Bütün bir ülke baz alınarak, belli bir planlamayla ve sistematik olarak yapılan böyle bir çalışma, Avrupa’da ilk kez Avusturya’da gerçekleştirilmiş oldu. Avusturyalı Alevilerle ilgili, hayatın her alanına dair sayısız bilgi, bulgu, veri ve önistatistik elde edildi ve hem yazılı, hem de görsel olarak arşivlendi. Avusturyalı Aleviler, tek bir fotografın kareleri olarak, Yol Tv üzerinden dünyanın dört bir yanındaki Alevilerin, Alevi dostlarının ve demokratik kamuoyunun huzuruna çıkarıldı, bilgisine sunuldu. Birçok eksiği, belki kimi yanlışları sıralanabilir ama günün koşulları ve eldeki olanaklar gözönününde bulundurulduğunda, bu çalışma, gerçekten de ‘Hallac Medien und Kultur’ ile Avusturya ABF ve üye Alevi kurumlarının kıvançla anacakları bir çalışma olmuştur.

(www.hallac.org)

 

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at