TÜRKÇE / DEUTSCH

Şimşek, ‘Panorama Avusturya‘ programı ile ilk kez görsel medyada!
Ocak 2007 – Aralık 2009 tarihleri arasında 40 kadar bölümü yayımlanan ‘Panorama Avusturya’, Avusturya’dan Yol Tv’ye yapılan ilk ve en uzun ömürlü program oldu. Avusturya’dan, Avusturyalı göçmenlerden sayısız haberler verildi, etkinlikler duyuruldu, tanıtımlar yapıldı.

Hallac Medien

Viyana- Yol Tv’nin Avusturya ayağının oluşturulması çalışmalarına Aralık 2006 tarihinde başlandı. Yol Tv’nın Avusturya Temsilciliği, gazetece-yazar Hüseyin Şimşek tarafından üstlenildi. İlk görsel medya çalışması ise “Panorama Avusturya” programı oldu. Genel Yayın Yönetmenliğini Şimşek’in yürüttüğü programın yapımcı kurumu ise Hallac Medien’di.

“Panorama Avusturya” programının ilk tanıtım toplantısı, 26 Aralık 2006 günü, St. Pölten’de yapıldı. Toplantıda, dönemin Yol Tv Genel Müdür’ü Hıdır Temel, Yönetim Kurulu üyelerinden Süleyman Aslan, Avusturya ABF Genel Başkanı Mehmet Ali Çankaya, federasyon ve bağlı derneklerin yöneticileri, Yol Tv Avusturya Temsilcisi Hüseyin Şimşek konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıda, Avusturya’dan yapılacak olan programla ilgili genel bilgilendirme yapıldı, öneriler alındı.

Sonraki önemli adım, 10 Şubat 2007 günü, Viyana Salon Mozaik’te, ‘Halk Televizyonunu Konuşuyor’ adlı etkinliğin yapılması oldu. Hallac Medien ve AABF ile bağlı kurumları tarafından ortaklaşa organize edilen etkinlik, dayanışma amaçlıydı. Bu etkinlikten sağlanan maddi katkılarla, “Panorama Avusturya” programının yapılabilmesi için gerekli olan kamera ve bilgisayar ihtiyacı karşılandı.

“Panorama Avusturya” programının ilk dört aylık ekibi içinde Hüseyin Şimşek’le birlikte; kamera çekimi, fotograf ve montaj gibi işleri üstlenenler olarak ise Aydın Şafak ve Hasan Aslan da yer aldı. Birinci yıl olan 2007’de, her ay en az bir, bazen iki “Panorama Avusturya” programı hazırlanabildi. Nisan 2007 tarihinden sonra, programın ekibi değişti. Yeni yayın ekibinde, Genel Yayın Yönetmen Hüseyin Şimşek’in dışında, saat ücretiyle çalıştırılan şu isimler yer aldı: Ufuk Duygu Fırat (Yol Tv muhabiri, program sunucusu ve film montajcısı), Ahmet Akkılıç (kameraman) ve Sami Ercan (Kameraman).

Bir kuşak programı: ‘Panorama Avusturya’

‘Panorama Avusturya’ programı, 15 günde bir yayımlanmak üzere başlatıldı. Bir saatlik bir paket haber programıydı bu. Avusturya’nın politik, ekonomik ve kültürel gündemini; genelde Avusturya’daki Türkiye kökenli göçmenlerin, özelde Aleviler’in etkinliklerini ekrana taşımayı amaçladı.

Ocak 2007 – Aralık 2009 tarihleri arasında 40 kadar bölümü yayımlanan ‘Panorama Avusturya’, Avusturya’dan Yol Tv’ye yapılan ilk ve en uzun ömürlü program oldu. Avusturya’dan, Avusturyalı göçmenlerden sayısız haberler verildi, etkinlikler duyuruldu, tanıtımlar yapıldı. Programda Avusturya ile ilgili yer alan tanıtımlardan şöyleydi: Heldenplatz ve Hofburg, Naschmarkt, Viyana Üniversitesi, Rathaus Kış Festivali, Michaelplatz ve eski Roma Evi, Rathaus Müzik Filmleri Festivali, Tuna Festivali, Karl Marks Hof, Tuna Afrika Festivali...

Göçmenlerle ilgili olarak ilk akla gelen işlenmiş konular şunlardı: Göçmen milletvekili adayları, Avusturya’da İslam ve camilerin konumu, ‘Birlikte Yaşama Sanatı Festivali’, Aleviler ve siyaset, Muharrem Yası ve cemler, Tirol AAKM 15. Kuruluş Yılı Kutlamaları, Viyana Cemevi, AAGT Vorarlberg Kampı, AABF Mexikoplatz Kültür Festivali...

Program, Avusturya başbakanlarından, bakanlarından, belediye başkanlarından, demokratik kitle kurumu yöneticilerinden, yerel ve Türkiyeli sanatçılardan çok sayıda simayı ekrana taşıdı.

(www.hallac.org

 

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at