TÜRKÇE / DEUTSCH

‘Tercan-Tuzlaçayı Alevileri’
“Tercan-Tuzlaçayı Alevileri’’ adlı bu dokümanter çalışmada, Erzincan’ın Tercan ilçesi sınırları içinde uzanan Tuzlaçayı’nın iki yakasında kalan köylerde yaşayan Aleviler’in uzak tarihi, büyük kentlere göç hikâyeleri, hâlâ oralarda kalanların ise yıkıntılar arasında süren hayatına dair tanıklıklar aktarılıyor.

Hallac Medien

Viyana - Gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek’in 2008-2009 yılları arasındaki çalışmalarının ürünü olan “Tercan-Tuzlaçayı Alevileri”, 27 bölüm halinde Yol Tv’de yayımlandı. Şimşek; çekim, montaj ve sunuş dahil olmak üzere her şeyi kendisi yaptı. Bunu, doğup büyüdüğü topraklara karşı bir borç bildi. “Tercan-Tuzlaçayı Alevileri’’ adlı bu dokümanter çalışmada, Erzincan’ın Tercan ilçesi sınırları içinde uzanan Tuzlaçayı’nın iki yakasında kalan köylerde yaşayan Aleviler’in uzak tarihi, büyük kentlere göç hikâyeleri, hâlâ oralarda kalanların ise yıkıntılar arasında süren hayatına dair tanıklıklar aktarılıyor.

Tercan sınırları içinde, kuzeydoğudan güneybatıya doğru akan Tuzlaçayı’nın iki yakasında sıralanan köyler, komlar ve mezrelerin tamamı değilse de büyük bir bölümü ekranlara geldi. İlk bölümde, Tercan ilçesi tanıtılıp anlatıldı. Ardından, Tuzlaçayı’nın güney ve güney batısında kalan köylere doğru yola çıkıldı. Bu yakadan sırasıyla; Sarıkaya, Abrenk, Kötür, Mazan, Çukuryurt, Ağveren, Kızılca, Kuzuören, Parsinik, Esenevler, Ahpasor, Aslançayırı, Şıhköy, Çerme ve Pardi ekranlara taşındı. Kalabalık ve dağınık olmalarından dolayı, Şıhköy ve Pardi köylerine, ikişer bölüm ayrıldı. Böylece, 16. bölümde, Bingöl’ün Yedisu ilçesi sınırında yer alan son Tercan köyü Pardi ile Tuzlaçayı’nın güneyinde kalan köylerde sürdürülen yolculuğun sonuna gelindi.

“Tercan-Tuzlaçayı Alevileri’’nin 17. bölümüyle birlikte, yolculuk artık nehrin kuzey ve kuzeydoğu yakasında sürmeye başladı. Kuzeydoğu yakada Tercan’ın son köyü Haçköy’e konuk olundu. Haçköy, Erzurum’un Çat ilçesi ile sınır ve 60 kilometre mesafeyle bağlı bulunduğu Tercan ilçesine en uzakta kalan köydür. 17. bölümden itibaren, nehrin kuzey yakasında yer alan en uzak köyünden başlanarak Tercan’a geri dönüldü: Haçköy, Gevrenci, Pelegöz, Kursan, Yavanenci, Çınglavun, Elaldı, Bıyıkveren, Demirkapı, Diyapkom, Almik, Çınar...

Çınar (Yaylacık) köyünden sonra tekrar Tercan’a ulaşılarak, bu dökümanter çalışma tamamlanmış oldu. Şimşek, elde ettiği bilgileri, yaptığı söyleşileri, röportaj tarzında bir kitap çalışması olarak da yayıma hazırlıyor. Böylece, “Tercan-Tuzlaçayı Alevileri’’nin tarihiyle ilgili hem görsel, hem de yazılı bir çalışma, sonraki kuşaklara miras bırakılmış olacak.

 (www.hallac.org)

KİTAPLAR
ANTOLOJI
ETKİNLİKLER
© huseyin-simsek.com | E-Mail: huseyin.simsek@gmx.at